Morris Law är en svensk advokatbyrå som tror att affärsjuridik kan vara minst lika progressiv, snabbtänkt och mänsklig som sin omgivning. Vi är idag ca 70 medarbetare med vilja och ambition att modernisera upplevelsen av kvalificerad affärsjuridik. Läs mer gärna här.

Du. Vi. Match made in heaven? 
Vill du vara med och bygga framtidens advokatbyrå? Vi fortsätter att växa och just nu söker vi en legal assistant till vårt kontor i Stockholm. Vi söker dig som har några års erfarenhet från en motsvarande assistentroll på annan advokatbyrå eller liknande. Om du är nyfiken på vilka vi är och vill vara en del av vårt lag så är du välkommen med din ansökan.

Vi söker dig som gärna hugger i där det behövs, är ambitiös, ansvarstagande och mycket noggrann. Du har förstått vikten av att ha en positiv inställning och är en person som är lyhörd och prestigelös i ditt arbete. Har du tidigare haft en koordinerade eller ledande roll så kommer du trivas extra bra i den här rollen.

Du behöver ha mycket goda kunskaper i hela Officepaketet med tyngdpunkt på Word och Outlook. Du har goda kunskaper i svenska och engelska i både tal och skrift. Gillar du att arbeta digitalt och har ett intresse av IT och utveckla digitala arbetsprocessen så är det ett stort plus.   

Tjänsten innefattar vanligt förekommande administrativa uppgifter såsom korrekturläsning, formatering, dokumenthantering, scanning, kopiering, informationshämtning, kontakt med olika myndigheter, PowerPoint-presentationer, uppladdning och indexering av dokument i virtuella datarum, upprättande av kostnadsräkningar, registrering av nya klienter och ärenden, mötesbokningar etc.

För oss på Morris Law är din personlighet minst lika viktig som dina formella meriter. Vi ser att du delar vår drivkraft att utveckla advokatbranschen. Du kommer få en unik position i vårt lagbygge och vi värdesätter därför att du gillar att ta ansvar, att du är en lagspelare och att du gillar att arbeta såväl i projektform som självständigt.

Vem kontaktar du om du vill veta mer?
Vi på Morris Law gillar transparens. Vi vill vara tydliga med vad vi kan erbjuda dig och också vad vi har för förväntningar på dig. Vill du veta mer om Morris Law och om tjänsten är du välkommen att kontakta Caroline Sundmalm Persson på 070-787 03 43 eller Jenny Sahlsten på 076-835 14 77. 

Varmt välkommen med din ansökan innehållande personligt brev och CV. Urval och intervjuer kommer att ske löpande, så skicka gärna in din ansökan så snart som möjligt.

Känner du några som skulle passa ännu bättre? Berätta det för dem.

Stockholm

Norrlandsgatan 15
111 43 Stockholm Vägbeskrivning Se sida

en morris

...är någon som vill mer. Som ledsnat på en alltför stillastående bransch. Som vill utmana och utveckla. Som inte förstår varför advokat närmast blivit en synonym till konservativ. Som vet att ingenting var bättre förr. Någon som tar sig an framtiden med öppna armar och stor tillförsikt. Som ser möjligheter med ny teknik och verkligt kundfokus. Som gärna jobbar hårt, åtminstone när det gör faktisk skillnad. Men som däremot inte gör skillnad på sina medmänniskor. Oavsett om de är kollegor, klienter eller familj. En som förstår juridikens kraft och därför vill använda den till att göra vår värld lite bättre. En dag i taget.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor